Zachęcamy także do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Waszych domach, o to propozycja wspólnych zabaw:
Zadanie 1.
Obejrzenie krótkiego filmiku znajdującego się w linku poniżej:
FILM
i rozmowa z dzieckiem na jego temat. Zwrócenie uwagi na cechy charakteryzujące osoby z autyzmem.
Drodzy Rodzice! Jeżeli nie ma możliwości włączenia filmiku porozmawiajcie po prostu z dzieckiem na temat autyzmu. Zapytajcie, czy wie co oznacza to słowo i z czym mu się kojarzy. Następnie, podsumujcie wypowiedzi dziecka: "Autyzm to zaburzenie, na które cierpi bardzo dużo dzieci i dorosłych. Osoby borykające się z autyzmem mają trudności w komunikowaniu się z innymi, a także ze zrozumieniem zachowań innych ludzi. Dzieci autystyczne unikają kontaktu z rówieśnikami - wolą zabawę w samotności. Nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji a każda zmiana w ich otoczeniu wywołuje lęk i strach. Zazwyczaj nie lubią hałasu, nie rozumieją wszystkich kierowanych do nich poleceń i próśb".
Zadanie 2.
Zabawa "Jak się czuję?"
Do tej zabawy warto zaangażować całą rodzinę. Dziecko siedzi na dywanie z włączoną latarką, a rodzic rozdaje pozostałym członkom rodziny przedmioty np. garnki, pokrywki, drewniane łyżki, szeleszczący papier itd. a sam włącza muzykę w telefonie. Na sygnał rodzica wszyscy posiadający rozdane przedmioty zaczynają na nich "grać". Zadaniem dziecka jest świecenie latarką po pomieszczeniu energicznym ruchem. Po zakończeniu zadania rodzic pyta dziecko jak się czuło w takiej sytuacji, czy było to dla niego przyjemne oraz czy mogliby w takich warunkach przebywać przez większość czasu w ciągu dnia. Następnie rodzic mówi dziecku, że normalnie jak występują osobno te bodźce sensoryczne to zwykle nikomu to nie przeszkadza to w zwyczajnym funkcjonowaniu, natomiast dziecku z autyzmem przeszkadzają te bodźce na co dzień. Dzieci te czują się tak jak my w momencie kiedy na raz wszystkie te bodźce bardzo głośno nas zaatakowały.
Zadanie 3.
Zabawa "Zaburzone zmysły – jak funkcjonują?"
Dziecko siada przy stoliku, podnosi do góry rękę, którą się posługuje i zakłada na nią kuchenną rękawicę (lub rękawiczki taty/mamy) lub rysuje ręką nie wiodącą czyli dziecko praworęczne lewą ręką wykonuje zadanie. Rodzic wręcza dziecku kolorowankę (załącznik 1 można samodzielnie narysować żarówkę) i niebieską kredkę. Zadaniem dzieci jest staranne pokolorowanie obrazka w czasie 5 minut. Po wykonaniu zadania rodzic pyta dziecko co czuło podczas wykonywania ćwiczenia, czy było im łatwo kolorować w ten sposób oraz wyjaśnia, że dziecko z autyzmem czuje się podobnie wykonując to na pozór bardzo łatwe ćwiczenia.
Zapraszamy również do przeczytania wiersza autorstwa Sylwii Sekret.
Wszyscy jesteśmy tacy sami,
Choć każdy zupełnie inny.
Boimy się tygrysa z kłami,
I lwa, co zdaje się silny.
Lubimy zimą lepić bałwana,
A latem pluskać się w wodzie.
Buziak w kolano i goi się rana –
– ten zabieg zawsze jest w modzie.
W dalekich krajach czy tuż za rogiem,
Jesteśmy wciąż tacy sami.
Tak samo przecież parzy nas ogień,
Tak samo cieszymy się grami.
Tak samo są słone łzy wasze i nasze,
Tak samo nas boli upadek.
Każdemu się zdarza widelec w kaszę,
Wbić i usłyszeć: "niejadek".
Nieważne czy jesteś zdrowy czy chory –
Dla świata jesteś normalny.
Nieważne są naszej skóry kolory,
Bo każdy jest unikalny.
Nie ma znaczenia, czy szybko biegasz,
Czy może nie umiesz chodzić.
Czy sprawnie po zabawki sięgasz,
Czy może pomaga ci rodzic.
Serce pod swetrem nosimy to samo,
Choć każdy ma swoje własne.
Tak samo jak ty budzę się rano,
Tak samo mam sny, kiedy zasnę
Dla świata jesteś ważny i silny,
W Polsce czy innym kraju.
Taki sam jak kolega lub całkiem inny –
Jedyny w swoim rodzaju.