• KORZYŚCI PŁYNĄCE Z UCZĘSZCZANIADZIECKA DO PRZEDSZKOLA

Edukacja przedszkola jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka :

• Przede wszystkim przedszkole rozwija społecznie.
        • Dziecko poznaje zasady życia w społeczności.
        • Zdobywa przyjaciół, kłóci się z nimi i uczy się rozwiązywać konflikty.
        • Uczy się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej, współpracować i... walczyć o swoje.
        • Zabawa w grupie lepiej niż jakiekolwiek tłumaczenia pozwala zrozumieć i doświadczyć, na czym polega współdziałanie.
        • Grupa przedszkolna stanowi małą, różnorodną społeczność, w której uwidoczniają się ludzkie charaktery, temperamenty, zdolności. Komuś wypada pomóc, z kimś jest trudno wytrzymać (ale jakoś trzeba), z kimś innym można się zaprzyjaźnić, a z kimś - pokłócić. Dziecko stopniowo uczy się, jakie zachowania są akceptowane w grupie, a jakie nie. Dowie się, że nie wolno bić ani obrażać innych. Nauczy, że jeśli się kogoś uraziło, warto powiedzieć: "przepraszam". Zrozumie, że trzeba postępować uczciwie.
        • W przedszkolu kształtuje się jego samodzielność, której będzie potrzebował w szkole.
        • Codzienne sytuacje to ważna okazja do uczenia się: rozpoznawania i zaspakajania swoich potrzeb, uczenia się samodzielności i doświadczania poczucia kompetencji, doświadczenia poczucia wspólnoty.
        • Przedszkole naprawdę poszerza horyzonty.
        • Czas spędzony w przedszkolu jest twórczy, gdyż zajęcia zaplanowano tak, by pozytywnie stymulować rozwój intelektualny, emocjonalny i poznawczy dziecka.
        • Uczy myślenia, pozwala zdobywać wiedzę, chłonąć nowe informacje.
        • Dziecko nauczy się także wielu rzeczy, nie zdając sobie z tego sprawy- zajęcia w formie zabawy nie są wyłącznie odpoczynkiem.
        • Z pomocą wychowawcy będzie rozwijał umiejętność porozumiewania się i nawiązywania kontaktu, między innymi poprzez komentowanie opowiadań i obrazków.
        • Śpiewanie i wyliczanki pomogą dziecku opanować artykulację, posługiwanie się głosem, a słuchanie utworów muzycznych nauczy je odróżniać dźwięki i udoskonali słuch.
        • Rysowanie kółek, kresek, wypełnianie obrazków kolorami, pisanie literek rozwinie zdolności manualne dziecka i zapozna je z pismem.
        • Ważne będzie także dla niego poznawanie własnego ciała i jego możliwości na zajęciach fizycznych.
        • Zestawienie przedmiotów według kształtu i barwy, porównywanie ich, oswaja je z matematyką.

Idea przedszkola integracyjnego polega na wychowywaniu w tym samym środowisku maluchów zdrowych i chorych.

To uwrażliwia je na potrzeby drugiego człowieka i uczy tolerancji.

Wiele badań wskazuje na to, że przedszkole daje kilkulatkowi to, czego nie zapewni żadna opiekunka. Przedszkolaki wyprzedzają rówieśników w rozwoju językowym, umiejętności rozwiązywania problemów i szybkości kojarzenia. Niezależnie od grupy wiekowej dzieci chodzące do przedszkola wypadają w badaniach lepiej pod względem emocjonalnym, łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami i odnajdują się w grupie 3-5 lat. Nie należy dziecka zaskakiwać nową sytuacją. Dobrze jest oswajać je z przedszkolem 2-3 miesiące wcześniej.

Opracowała:

mgr Monika Machura

Zadaliśmy pytanie naszym przedszkolakom:

Dlaczego warto chodzić do naszego przedszkola?

Oto odpowiedzi:

Olaf 6 lat

"W naszym przedszkolu jest mega ogromna piaskownica."

"W naszym przedszkolu jest więcej wycieczek niź w innych przedszkolach."

Jakub 6 lat

"Można bawić się z przyjaciółmi."

Oliwia 6l

"W naszym przedszkolu można się dużo nauczyć."

Klaudia 6l

"W naszym przedszkolu są różne fajne zadania."

Fabian 6l

"U nas są fajne wycieczki."

Kacper 5l

"Warto chodzić do naszego przedszkola, bo można uczyć się i poznawać litery."

Wiktor 5l

"W przedszkolu uczymy się rysować szlaczki."

Emilka 5l

"W przedszkolu moża nauczyć się to, czego nie umiemy."

Wiktoria 5l

W naszym przedszkolu można poznać nowych przyjaciół"

Radosław 4l

Warto chodzić do naszego przedszkola, bo można nuczyć się tańczyć"